Местенце за въпросите, които ви се е искало да се попитате за моята личност, но все така и не ви е оставало време да го направите:
Откога съществува Фентъзийното място на Ана Хелс?
От 2006 след преоткриване на любовта ми към книгите, печално угаснала в пубертетско – студентския ми период.
Колко човека участват в проекта ?
Само един – аз. И две котки, ако ги броим за морален съпорт и основен причинител на нелепи правописни грешки.
Четат ли хората около теб?
Не, човекът до мен не чете. Агресивно не чете. Абсолютно не чете. Никак не чете. Аз компенсирам за него и един средно голям български град.
По колко време на ден четеш ?
Различно, понякога едва час, друг път – цели 12. Имам добра скорост от около 70 страници на български и 50 на английски на час, освен ако не си препрочитам някои любими пасажи.
Колко е голяма личната ти библиотека?
Към днешна дата около 1500 заглавия на хартия и към 20 000 в електронен формат. И да, ако не намеря начин да стана вампир или робот, няма как да ги прочета всичките в този живот. Ех…
Как избираш какво да прочетеш?
Събирам препоръки и информация основно от сайтовете на всички издателства на фентъзи в България, както и в блоговете на всички от блогрола вляво , и на още шепа места. Чуждестранни източници за референция рядко ползвам.
Пишеш ли нещо друго освен ревюта?
Преди да, вече почти не. Последно работих по скелето на един фентъзийно – апокалиптичен роман с богове, неподозиращо заспали в човешки обвивки, събудени при идването на нова ера , ама не по майския календар, и сеещи разрушения и справедливост по сивия ни свят, но идеите ми посекнаха.
Кои са проектите ти – мечта?
Планирам да създам първия български референтен сборник за стоте най-добри фентъзийни романа в близките 5 години, а в доста по-дългосрочен план ми се иска да основа или да се присъединя към издателство на фентъзи заглавия, в което да акцентирам на по-класическите автори, готиката и сюрреалистичното. Засега ме спира само недостатъчно задоволителната ми подготовка и липсата на значителни финансови средства.
Работата ти свързана ли е с книгите, книгоиздаването или печатните медии?
Не, работя нещо съвсем несвързано с книгите .
Кои са любимите ти автори?
На първо място Танит Ли – кралицата на готическото фентъзи и великолепните думи като част от изживяването от добрата книга. Смея да твърдя , че съм най-големия експерт по танитлизъм, притежавайки и препрочитайки около 80% от издадените от нея романи и разкази. Следват я класическите героични фентъзи майстори – Муркок, Хауърд, Лейбър, Едингс, и от новите супер звезди – Абъркромби.
Писала ли си добро ревю за книга , която не си е заслужавала?
Не и нарочно. Понякога доброто настроение от извънкнижни събития ме кара да съм благосклонна към средно добри заглавия. Но големите шитни са си големи шитни, и трябва да бъдат посочвани като такива независимо от всичко.
Плащат ли ти за ревютата , които пишеш?
Не.
А искаш ли да ти плащат?
Може, ама да не ми казват какво да чета и какво да пиша за него. Което автоматично премахва желанието у кой да е да ми плаща.
Книжна или електронна книга?
И двете, по много. Различни преживявания са.
В кои организации членуваш?
Горд редактор ревю в Трубадурите, горд сподвижник в Човешката библиотека. Нямам политически пристрастия , имам радикално-унищожителни сънища с астероиди разбиващи се в Народното събрание при пълна зала с политици от всички партии.
Какви форми на социално общуване в интернет ползваш?
Фентъзийното място си намери своето ъгълче във Фейсбук, както и в Goodreads, но не бих казала, че ползвам която и да е от платформите за „общуване“. Не , не можете да намерите мои снимки по бельо в интернет.
Коя е най-странната ти снимка на слънчева светлина?
Аз съм най-нефотогеничното същество на планетата, и на всяка снимка изглеждам винаги различна, и никога като себе си. Идеално е за прикритие от агресивни фенове 🙂
Ако ви се иска да научите нещо друго, критично за моята личност и за сайта – бъдете свободни да попитате в коментарите 🙂
Здравей!
Дали мога да се свържа с теб по e-mail, за по-малка доза публичност?
Разбира се , на първия sticky post в червено е написан мейла annahells@dir.bg 🙂
Здравей,
Какво мислиш за Рамзи Кембъл, ако си чела нещо от него? Питам, защото всичко негово, което ми е попадало, ми е харесвало, а нищо не се издава в България. Направо не мога да повярвам, че никой издател не му обръща внимание.
Нищо не съм чела от него, за съжаление, само съм чувала името му като автор повлиян от Лъвкрафт. Факт, има стотици, ако не и хиляди писатели, които са откровено гениални, а в България за тях са чували общо по 5 човека максимум 😦
Благодаря ти за светкавичния отговор. Имам идея да почетем Адриан Лазаровски. Обръщам се към теб, защото ти го беше интервюирала преди време. Например един конкурс, макар и без награди. Струва ми се интересно ще се получи нещо писано от него (начало на разказ да кажем) да бъде довършено от участниците. Приятна вечер.